تبلیغات
 
بسیج دانشجویی دانشکده علوم
مقام معظم رهبری : بسیج بیت الغزل سروده عشق است!
 
 

1-آیا حضرت علی‌اكبر(ع) از امام‌سجاد‌(ع) بزرگ‌تر بود؟

 حضرت علی‌اكبر همان طور كه از اسمشان پیداست،فرزند بزرگ اباعبدالله بودند، ایشان در كربلا حدود 27 سال  داشتند و برادرشان امام‌سجاد(ع) حدود 23 ساله بودند.

فرزند ارشد علی اكبر است امام سجاد (ع)  علی اوسط و علی اصغر فرزند كوچك بودند.


2-در صحنه كربلا چند زن به شهادت رسیدند؟

  دختر ام وهب همسر عبدالله بن عمیر اولین زن شهید بود.


3-از خاندان امام‌حسین‌(ع) در كربلا چند نفر به شهادت رسیدند؟

 از خانواده حسین‌(ع) 5 برادر شهید شدند كه چهار برادر حضرت ابوالفضل العباس(ع) ، عبدالله و جعفر و عثمان بودند، یكی هم ابا بكر است كه  حضورش تردیده كرده‌اند.كه اگر ایشان هم آن‌جا باشند 5 برادر شهید شده‌اند. از فرزندانش حضرت ‌علی‌اصغر(ع) است. حضرت علی‌اكبر(ع) است كه شهید شدند. در بعد از كربلا محسن یا مُحَسّین  به شهادت می‌رسد و سقط می‌شود ودر پای كوه جوشن در سوریه دفن می‌شود و بعضی‌ها معتقدند كه عبداله رضی غیر از علی‌اصغر(ع)‌ است، طفلی بوده  كه در كربلا متولد می‌شود و ظاهراً دو روزه یا سه روزه بوده وشهید می‌شود. 


4-سرهای شهدای كربلا در كجا دفن شده است؟

 بعد از انتقال سرهای  شهدا ، از كوفه به شام، سرها را در چند نقطه دفن كردند، به طور مشخص در محلی است كه باب‌الصغیر گفته‌اند ، 16 سر از سرهای شهدا ی كربلا در آن‌جا است، علامه حسن امین اعتقاد دارد كه 4 سر آن‌جا هست،‌ سر حضرت ابوالفضل العباس،‌  علی اكبر، قاسم و حضرت حبیب را ایشان مسلم می‌داند.

 قسمت دیگر تحت‌عنوان رأس‌الحسین وجود دارد كه تعدادی از سرها آن‌جا دفن شده‌است . به نظر می‌رسد كه در چند نقطه‌ این سرها را دفن كرده‌اند.


5-كوچك‌ترین شهید كربلا چه كسی است و چند سال داشت؟

 عبدالله رضی كه در كربلا متولد شد. دو روزه یا سه روزه بود، و اگركودك سقط شده را در نظر  بگیریم به عنوان شهید تازه متولد شده است.


6-واقعه عاشورا كدام روز از هفته اتفاق افتاد؟

 ورود امام‌حسین‌(ع) به كربلا از روز پنج‌شنبه دوم محرم بود و شهادت امام‌حسین‌(ع) روز عاشورا،‌ جمعه‌ای بوده كه 21 مهر ماه محرم سال 59 شمسی است. 


7-اولین‌بار توسط چه كسانی و در چه تارخی برای مزار امام‌حسین‌(ع) ضریح و بارگاه درست شد؟

 بعد از كربلا با فاصله بسیار كمی قبر اباعبدالله(ع) شاخص می‌شود ،آن‌جا را آماده می‌كنند. آن طور كه از تاریخ معلوم است یك درخت سدری نزدیك  قبر امام‌حسین‌(ع) بوده، كم كم آن‌جا آبادانی می‌شود به طوری كه گروه‌های انقلابی برای آغاز حركت خودشان می‌آمدند و از آن‌جا حركت خود را آغاز می‌كردند. مثل گروه توابین و  …مانند جریان حضرت مختار . در زمان متوكل تصمیم گرفتند قبر اباعبدالله را تخریب كنند حتی دستور داد شخم بزنند و آب ببندند تا قبر امام (ع) گم شود اما شیعیان علامت‌گذاری كردند، و قبر ابا عبدالله (ع) محفوظ ماند .


8-دفن شهدا در كربلا توسط چه كسانی و در چه زمانی انجام شد؟

 بعد‌از حادثه كربلا تا روز بعدش سپاه عمرسعد در كربلاست و غروب روز یازدهم قافله اسرا را از كربلا حركت می‌دهند. عمرسعد كشته شدگان  خود را دفن می‌كند، خودش نماز می‌خواند و  از كربلا می‌روند، اجساد شهدای كربلا می‌مانند.  قبیله بنی‌ریاح حضرت حر را می‌برند ویك مقدار دورتر  دفن می‌كنند،‌ اما روز سوم امام‌سجاد(ع) خودشان می‌آیند، چون بنابر اعتقاد ما شیعیان در دفن امام باید امام بعدی حضور داشته باشند، امام سجاد (ع) می‌آید و به  شناسایی اجساد بدون سر می‌پردازند. قبیله بنی‌اسد كه آمدند بدن‌ها را نمی‌شناسند، امام سجاد(ع) همه  را شناسایی می‌كنند، و همه شهدا  را در قبر بزرگی كه آماده شده ‌ می‌چینند، و بعد حضرت امام‌حسین‌(ع) را جداگانه دفن می‌كند و حضرت ابوالفضل (ع) را  در كنار علقمه دفن می‌كند .

آخرین كسی را كه دفن كردند جَون بود، جون غلام ابوذر بود، می‌گویند یك هفته بعد كه بدنش را پیدا كردند بوی خوش می داد و معطر بود،‌ جون از امام حسین (ع) خواسته بود كه او را دعا كند تا پس از مرگ بدنش زیبا و معطر شود.


9-آیا صحت دارد كه امام‌باقر(ع) هم در روز عاشورا در كربلا حضور داشتند؟ اگر چنین است آن حضرت چند سال داشت؟

 بله ، بعضی از اقوال هست كه اما‌م باقر‌(ع) بوده و دلیل قطعی هم داریم برای این امر،‌ همان‌طور كه در شهر شام امام محمّد باقر را  می‌بینیم و به نظر می‌رسد تازه به 5 سالگی رسیده است.


10-اطلاعات و آمار واقعه كربلا و روز عاشوار توسط چه كسانی نقل شده و تا چه حد صحت دارد؟

 از چند جهت و از چند منبع اطلاعات رسیده است .از خیل كسانی  كه  در كنار امام بودند و زنده مانده‌اند  یاران امام‌حسین‌(ع)، ناظران صحنه بوده‌اند.

 دسته دوم اطلاعات در عصر مختار به دست آ‌مد. مختار وقتی قاتلان  و ظالمان را دستگیر كرد پیش از آن كه  آن‌ها را به قتل برساند می‌گفت : بگویید در كربلا چه كردید،‌ آن‌ها گزارش می‌دادند.

دسته سوم،‌ اصلاً در خود سپاه عمرسعد گزارشگرانی وجود داشتند كه معروف‌ترین آنها حمیدبن‌مسلم است كه گزارش  می‌نوشت. اطلاعات از این سه طریق نوشته شده است و ثبت و ضبط شده است.


منبع:مصاحبه با دکتر سنجری

ادامه دارد...

نوع مطلب :
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : یکشنبه 17 دی 1391 :: توسط : صالح
درباره وبلاگ
...
سلام.این وبلاگ ،وبلاگ بسیج دانشجویی دانشکده علوم دانشگاه شیرازه.
اگه خدا قبول کنه قراره وبلاگمون به جایی تبدیل بشه که توش میتونیم از اعتقاداتمون دفاع کنیم .امیدواریم که خدای بزرگ هم توی این راه کمکمون کنه!
*هرگونه برداشت از مطالب این وب فقط با ذکر صلوات مجاز است!

مدیر وبلاگ: منتظر ظهور
منوی اصلی
موضوعات
آرشیو مطالب
مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندها
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
نظرسنجی
نظرتون درمورد وبلاگ چیه؟

برچسبها
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
جستجو